Monday, May 11, 2015

ISML 2015: The Last 12 From Nova













ISML 2015: The Field Is Set

ISML 2015: The Field Is Set

By Jo-Ryan Salazar
The Bedlam on Baltic Avenue
May 11, 2015


Match Day 9 of the 2015 International Saimoe League Preliminaries has concluded, and we now have our field. In Nova Group 1, Umi Sonoda (2793 votes), Origami Tobiichi (2640 votes) and Satone Shichimiya (2612 votes) are through. In Nova Group 2, Eli Ayase (2707 votes), Yukina Himeragi (2387 votes) and Terminus Est (2307 votes) have punched their tickets.

In Nova Group 3, Azusa Azuki (2789 votes), Akame (2504 votes) and Nico Yazawa (2565 votes) are in, while in Nova Group 4, Marika Tachibana (3365 votes), Misaki Shokuhou (2667 votes) and Kotori Minami (3090 votes) have punched their tickets. As second-year Nova qualifiers, Origami Tobiichi, Yukina Himeragi, Azusa Azuki and Misaki Shokuhou are eligible for the Stella Division next year.

In Stella Group 1, Kirino Kousaka (2568 votes), Mikan Yuuki (3074 votes) and Haruhi Suzumiya (3116 votes) are through. In Stella Group 2, Holo (3094 votes), Yuki Nagato (2940 votes) and Nyarlathotep (2595 votes) return to the main draw.

In Stella Group 3, C.C. (2631 votes), Momo Velia Deviluke (2803 votes) and Yui Hirasawa (2712 votes) have qualified, while in Stella Group 4, Kobato Hasegawa (2985 votes), Nadeko Sengoku (2556 votes) and Charlotte Dunois (2673 votes) are back.

In Male Group 1, Yuuta Togashi (2918 votes), Mikoto Mikoshiba (2490 votes) and Ken Kaneki (2104 votes) have qualified. In Male Group 2, L Lawliet (2217 votes), Yato (2402 votes) and Izaya Orihara (2468 votes) are in. In Male Group 3, Shidou Itsuka (2396 votes), Ayumu Aikawa (2115 votes) and Rentarou Satomi (2646 votes) are through to the main draw, while in Male Group 4, Ryuunosuke Akasaka (2237 votes), Raku Ichijou (2495 votes) and Shirou Emiya (2755 votes) round out the Male Division draw.

In Winter Seasonal action, Megumi Katou thrashed Lilith Bristol 4242-2427, Yuudachi defeated Eriri Sawamura Spencer 3806-3230, Kongou flattered Julie Sigtuna 4525-2355 and in the Upset of the Round, Utaha Kasumigaoka stunned Shimakaze 3813-3225. All signs point to a battle between Saekano and KanColle for that championship.

Match Day 10 of the 2015 International Saimoe League Preliminaries, which actually is the Winter Season Semis and Seeded but is named as Preliminaries 10 for simplicity purposes, is scheduled for May 12, 2015. Vote for your favorites at InternationalSaimoe.com and join the ongoing debate.

Nova 1

Miyauchi Renge
(Non Non Biyori)
2335
Sonoda Umi
(Love Live!)
2793
Hoshizora Rin
(Love Live!)
1727
Tobiichi Origami
(Date A Live)
2640
Kaname Madoka
(Puella Magi Madoka Magica)
2145
Shichimiya Satone
(Chūnibyō demo Koi ga Shitai!)
2612

Nova 2

Ayase Eli
(Love Live!)
2707
Tōjō Nozomi
(Love Live!)
2244
Suō Amane
(Grisaia no Kajitsu)
2099
Himeragi Yukina
(Strike the Blood)
2387
Sakura Kyōko
(Puella Magi Madoka Magica)
2190
Terminus Est
(Seirei Tsukai no Blade Dance)
2307

Nova 3

Kafū Chino
(Gochūmon wa Usagi Desu ka?)
2366
Azuki Azusa
(Hentai Ōji to Warawanai Neko.)
2789
Akame
(Akame ga Kill!)
2504
Yazawa Nico
(Love Live!)
2565
Fujimiya Kaori
(Isshūkan Friends.)
1890
Kitashirakawa Tamako
(Tamako Market)
2102

Nova 4

Tachibana Marika
(Nisekoi)
3365
Celty Sturluson
(Durarara!!)
1711
Shokuhō Misaki
(Toaru Majutsu no Index)
2667
Minami Kotori
(Love Live!)
3090
Mikasa Ackerman
(Shingeki no Kyojin)
1777
Kōsaka Honoka
(Love Live!)
2536

Stella 1

Kotobuki Tsumugi
(K-ON!)
1855
Sakagami Tomoyo
(CLANNAD)
2181
Last Order
(Toaru Majutsu no Index)
2481
Kōsaka Kirino
(Ore no Imōto)
2568
Yūki Mikan
(To LOVE-Ru)
3074
Suzumiya Haruhi
(Suzumiya Haruhi no Yūutsu)
3116

Stella 2

Holo
(Spice and Wolf)
3094
Shirakiin Ririchiyo
(Inu x Boku SS)
2217
Nagato Yuki
(Suzumiya Haruhi no Yūutsu)
2940
Shirai Kuroko
(Toaru Majutsu no Index)
2246
Nyarlathotep
(Haiyore! Nyaruko-san)
2595
Akemi Homura
(Puella Magi Madoka Magica)
2143

Stella 3

C.C.
(Code Geass)
2631
Saten Ruiko
(Toaru Majutsu no Index)
2362
Tōwa Erio
(Denpa Onna to Seishun Otoko)
1934
Momo Belia Deviluke
(To LOVE-Ru)
2803
Honma Meiko
(AnoHana)
2231
Hirasawa Yui
(K-ON!)
2712

Stella 4

Hasegawa Kobato
(Boku wa Tomodachi ga Sukunai)
2985
Sengoku Nadeko
(Monogatari Series)
2556
Charlotte Dunois
(IS )
2673
Victorique de Blois
(GOSICK)
2294
Yui
(Sword Art Online)
2307
Furukawa Nagisa
(CLANNAD)
2020

Male 1

Togashi Yūta
(Chūnibyō demo Koi ga Shitai!)
2918
Mikoshiba Mikoto
(Gekkan Shōjo Nozaki-kun)
2490
Ayasaki Hayate
(Hayate no Gotoku!)
2070
Kaneki Ken
(Tokyo Ghoul)
2104
Kuroba Kaito
(Detective Conan)
2020
Kuroko Tetsuya
(Kuroko no Basket)
1616

Male 2

Kise Ryōta
(Kuroko no Basket)
1620
L Lawliet
(Death Note)
2217
Ōma Shū
(Guilty Crown)
1939
Yato
(Noragami)
2402
Kōgami Shin'ya
(Psycho-Pass)
2032
Orihara Izaya
(Durarara!!)
2468

Male 3

Kamina
(Tengen Toppa Gurren Lagann)
1847
Itsuka Shidō
(Date A Live)
2396
Usui Takumi
(Kaichō wa Maid-sama!)
1910
Aikawa Ayumu
(Kore wa Zombie Desu ka?)
2115
Natsume Kyōsuke
(Little Busters!)
1874
Satomi Rentarō
(Black Bullet)
2646

Male 4

Akasaka Ryūnosuke
(Sakura-sō no Pet na Kanojo)
2237
Ichijō Raku
(Nisekoi)
2495
Emiya Shirō
(Fate Series)
2755
Meliodas
(Nanatsu no Taizai)
1541
Sakai Yūji
(Shakugan no Shana)
1855
Arima Kōsei
(Shigatsu wa Kimi no Uso)
1991

Seeding

Yuigahama Yui
(OreGairu)
2542
Konno Yūki
(Sword Art Online)
2073
Yoshino
(Date A Live)
2701
Stephanie Dola
(No Game No Life)
2351
Sento Isuzu
(Amagi Brilliant Park)
2633
Tsutsukakushi Tsukiko
(Hentai Ōji to Warawanai Neko.)
2260

Seeding

Aihara Enju
(Black Bullet)
2299
Latifa Fleuranza
(Amagi Brilliant Park)
2124
Miyazono Kaori
(Shigatsu wa Kimi no Uso)
2229
Kurousagi
(Mondaiji)
2534
Yaya
(Machine-Doll wa Kizutsukanai)
2298
Kuriyama Mirai
(Kyōkai no Kanata)
2518

Seeding

Nibutani Shinka
(Chūnibyō Demo Koi ga Shitai!)
2269
Kuroyukihime
(Accel World)
2576
Shana
(Shakugan no Shana)
2377
Chitanda Eru
(Hyōka)
2981
Eucliwood Hellscythe
(Kore wa Zombie Desu ka?)
3022
Oshino Shinobu
(Monogatari Series)
2299

Seeding

Aisaka Taiga
(Toradora!)
2959
Konjiki no Yami
(To LOVE-Ru)
2403
Saber
(Fate Series)
2890
Kashiwazaki Sena
(Boku wa Tomodachi ga Sukunai)
1919
Yui-nyan
(Angel Beats!)
2416
Senjōgahara Hitagi
(Monogatari Series)
2393

Seeding

Okazaki Tomoya
(CLANNAD)
2052
Takasu Ryūji
(Toradora!)
2247
Shiba Tatsuya
(Mahōka Kōkō no Rettōsei)
2369
Maō Sadao
(Hataraku Maō-sama!)
2170
Kanie Seiya
(Amagi Brilliant Park)
2247
Katsuragi Keima
(Kami nomi zo Shiru Sekai)
2463

Seeding

Levi
(Shingeki no Kyojin)
2029
Edward Elric
(Fullmetal Alchemist)
2389
Heiwajima Shizuo
(Durarara!!)
2136
Gilgamesh
(Fate Series)
2551
Kanda Sorata
(Sakura-sō no Pet na Kanojo)
2298
Nozaki Umetarō
(Gekkan Shōjo Nozaki-kun)
2237

Winter QtrFinal 1

Lilith Bristol
(Absolute Duo)
2427
Katō Megumi
(Saenai Heroine no Sodatekata)
4242

Winter QtrFinal 2

Sawamura Spencer Eriri
(Saenai Heroine no Sodatekata)
3230
Yūdachi
(Kantai Collection)
3806

Winter QtrFinal 3

Kongō
(Kantai Collection)
4525
Julie Sigtuna
(Absolute Duo)
2355

Winter QtrFinal 4

Shimakaze
(Kantai Collection)
3225
Kasumigaoka Utaha
(Saenai Heroine no Sodatekata)
3813